آشنایی با عکاسی دیجیتال

اطلاعاتی مثل تنظیمات مورد استفاده در دوربین، مدل دوربین، عدد دیافراگم، حالت نوردهی، ISO، مود دوربین برای عکاسی و استفاده یا عدم استفاده از فلاش برای ثبت عکس. تکیهکردن به تنظیمات خودکار مانع دیگری در مسیر آموزش عکاسی حرفهای است. یکی از گزینههای پیش روی شما تحصیل در رشته عکاسی است. آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام عکاسان بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد ۱۳ درصدی خواهد داشت. فاصله کانونی Focal Length که معمولا با میلی متر نشان داده می­شود، به فاصلۀ بین مرکز اپتیکال لنز و مرکز حسگر یا فیلم گفته میشود. اگر قابلیت حمل دوربین عکاسی برای شما مهم است، باید بپذیرید که در این صورت عکسها و ایدههای خلاقانه از دسترس شما دور خواهد بود، چرا که برای سبک شدن دوربین عکاسی، بسیاری از فاکتورهای آن از بین رفته است. نوردهی با دیافراگم و سرعت شاتر تنظیم می­شود که در ادامه مقاله به طور کامل آن را خواهید آموخت. هنگامی که دکمه یک دوربین Mirrorless را فشار می­دهید، لنز تنظیم شده و شاتر باز می­شود تا فایل تصویر در کارت حافظه ذخیره شود.

سپس میتوانید تصویر خود را مجددا و بیشتر تنظیم کنید، در حالیکه دکمه شاتر به همان حالت است (کمی فشار داده و نگه داشته­اید). هنگامی که دکمه شاتر را برای گرفتن عکس فشار می­دهید، آینه از راه نوری که از لنز وارد می­شود، کنار می­رود. مثلث نوردهی یا مثلث نورسنجی در عکاسی از سه مولفه اصلی عکاسی یعنی: دیافراگم، سرعت شاتر و ISO تشکیل شده است. مهارت ­های لازم برای عکاسی حول تنظیماتی است که شما برای گرفتن عکس انجام می­دهید؛ مثل تنظیم میزان نور، نحوه فوکوس، رنگ و وضوح تصاویر و حتی قرار گیری دوربین روی سه پایه. حتی می­توانید آن­ها را باز تولید کرده یا مشکلاتی که دارند، عیب­یابی کنید. با استفاده از متادیتا یا فایل EXIF شما علاوه بر مشاهده اطلاعات عکس حتی می­توانید عکس­های خود را با هم مقایسه کنید. شناخت مفاهیمی که در ابتدا توضیح داده شد، یک نقطه شروع عالی برای عکاس شدن و خلق یک عکس عالی است.

به همین خاطر ابتدا بهتر است برندهای مختلف را که انواع دوربین از دوربین عکاسی فوری تا دوربین عکاسی 4k تولید میکنند را بشناسید. همچنین، بهتر است که گام هایی بلندتر از حد معمول بردارد تا تاکید بیشتری روی قدم زدن داشته باشد. این اطلاعات بر روی فایلِ تصویر ذخیره­سازی می­شوند. دوربین بدون آینه Mirrorless برخلاف دوربین DSLR، آینۀ متحرک برای نمایش تصویر به شما ندارد. وقتی شما دوربین خود را تنظیم می­کنید می­توانید متا دیتا را هم به صورت دستی تنظیم کنید که چه اطلاعاتی را ثبت کرده و نشان دهد. زمانی که می خواهید روی مردانگی مدل تاکید کنید، از او بخواهید که خود را مشغول بستن یا باز کردن دکمه سر دست پیراهنش نشان دهد. بسیاری از اطلاعات مربوط به عکاسی را می توان به صورت رایگان در قالب مقالات و ویدیوهای آموزشی به دست آورد. در آتلیه تصویربرداری تبلیغاتی این مجموعه از مواد غذایی، کیک و شیرینی، فست فود، غذای ایرانی و مواردی از این دست با جلوه ای ویژه عکسبرداری میشود که البته لازم است ذکر شود هزینهٔ دکور و طراحی صحنه جدا دریافت میگردد.

این فاصله کانونی یک لنز است که تعیین می­کند این لنز مناسب کدام نوع عکاسی است و از چه سوژه­هایی می­تواند عکسبرداری کند. مثلا اگر می­خواهید تمام عکس­های گرفته­شده در فاصله کانونی 18 میلی­متر و با دیافراگم f / 2.8 را ببینید، به راحتی قابل انجام است. فاصله کانونی مهمترین عامل در انتخاب لنز دوربین است. فاصله کانونی یک لنز از چند میلی متر تا بیش از یک متر با توجه به نوع کارکردِ آن، متغیر است. هرچه عدد فاصله کانونی بیشتر باشد، زاویه دید باریک­تر و میزان بزرگنمایی Zoom بیشتر می­شود و هرچه فاصله کانونی کوتاه­تر باشد، زاویه دید وسیع­تر و میزان بزرگنمایی کمتر می­شود. نوردهی یا اکسپوژر میزان نوری است که به حسگر Sensor دوربین می­رسد. استفاده از دوربین مناسب: پس از رشد صعودی قدرت شرکتهایی مانند اپل و سامسونگ در ساخت گوشیهایی با توانایی تصویربرداری حرفه ای، بسیاری از عکاسان مجاب شدهاند که عکسهای هنری و حرفه ای خود را (با رعایت اصول کامل تصویربرداری) با این دوربینها بگیرند. و با مهمترین اصول ترکیب بندی عکاسی آشنا شدیم. در بعضی شرایط باید به بعضی از قوانین ترکیب بندی کمتر و در بعضی موارد بیشترتوجه کرد. برای پرترهها، معمولا باید از یک اصلاحکننده نور مانند سافت باکس یا چتر بر روی نور خود استفاده شود.