دوره های عکاسی مقدماتی تا پیشرفته

بهعنوان مثال اگر قصد عکاسی از طبیعت را دارید، میتوانید آسمان و زمین را با قانون یکسوم از هم جدا نمایید و درنهایت سوژه اصلی را (در تصویر زیر غروب خورشید سوژه اصلی است) در قسمت موردعلاقهتان قرار دهید. استرالیا – متوسط درآمد سالانه عکاس ۵۲.۸۰۰ دلار(قبل از کسر مالیات) می باشد. یک عکاس در اواخر سال ۱۳۹۲، حداقل درآمد ۶۴۰۰۰۰ تومان، حداکثر درآمد ۱۹۴۰۰۰۰ تومان و متوسط درآمد ماهیانه ۱۰۰۰۰۰۰ تومان را داشته است. عکاسی مدلینگ : این شاخه عکاسی از گذشته تا به امروز درآمد زیادی را عاید عکاسان کرده است زیرا به صنعت مد و اکسسوری مرتبط است و این صنعت هیچ گاه از وجود عکاسان حرفه ای، بی نیاز نمی شود. یکی از بدیهای لنزهای کاملا باز این است که باعث میشوند اشعههای نور در حالت فوکوس قرار گیرند. همانطور که میدانید، دمای رنگ یکی از خواص نور مرئی است و بر حسب کلوین (K) اندازهگیری میشود. عکاسی صنعتی نوعی از عکاسی است که بر روی محصول خاصی که قصد فروش آن را دارید تمرکز دارد. هدف اصلی استفاده از نور، ایجاد عمق در تصویر است که میتواند جذابیت تصویر را بالا ببرد. تهیه یک عکس زیبا از محصول مورد استفاده شما می تواند واقعاً موثر باشد و نورپردازی طبیعی اغلب می تواند جلوه های زیبایی ایجاد کند ، اما اطمینان حاصل کنید که از محصول خود یک عکس ساده و با نور مناسب و بدون حواس پرتی نیز داشته باشید.

این عکس مشهور به همان اندازه که به دلیل تأثیر اجتماعیاش معروف است، به خاطر مسائل اخلاقی ـ وجدانی در مورد آن و عکاسش مطرح شد تا جاییکه عکاس بر اثر فشارهای روانی ناشی از انتقادات به زندگی خود پایان داد. اما امروزه بیشتر دوربین ها دارای یک مد نمایشی «قاعده یک سوم» هستند که تقسیم بندی مذکور را، به صورت خطوطی متقاطع (Grid) بر روی تصویر LCD دوربین ( و یا حتی نمایاب دوربین) نمایش می دهد. عکاسی تبلیغاتی همان طور که از نام بر می آید باید در آن سلایق و استعدادهای عکاس به کار گرفته شود تا تصاویری هر چه ناب تر و زیباتر تهیه نمایید. عملیات سختی بود. همرزمهای من از اصفهان، نجفآباد و زرینشهر بودند. آن هم عکسهایی کم و بیش تار، چون مدت زمان نوردهی بالا بود و سوژهها زمان طولانی ثابت میایستادند و این کار مشکل بود. برای اصلاح نور از تراز سفیدی دوربین استفاده کنید و قبل از گرفتن عکس دوربین را ثابت کنید (روی سه پایه یا جای دیگر). سرعت شاتر در کسری از ثانیه اندازهگیری میشود و نشان میدهد پردههای صفحه فیلم چقدر سریع باز و بسته میشوند.

با وجود آنکه به مهمات آسیب رسید، اما کسی آسیب ندید و تمام این اتفاقها لطف و محبت خداوند را نشان میداد. وقتی شخصی که عکس محصول شمال را می بیند تبدیل به مشتری بالقوه شما می شود، مهم است که اور را متقاعد کنید که به این محصول نیاز دارد، با تمرکز روی تمام جزئیات و نشان دادن آنها به وی. حتی در عکاسی از طبیعت هم، تابش مستقیم نور باعث از بین رفتن عمق تصویر و شلوغ و نامرتب جلوه نمودن عکس میشود. بنابراین اولین فاکتور در خرید دوربین عکاسی این است که به دریافت بهترین کیفیت عکس در آن توجه داشته باشید. در عکاسی از چهره، این خطوط کمی ظریفتر بوده و در عکاسی از طبیعت، جنبه عملکردی بیشتری پیدا میکند. این کار، به جلب توجه بیننده به سمت سوژه فوکوس شده کمک میکند. هود لنز یکی از تجهیزات مناسب برای عکاسی است که روی عنصر جلوی لنز شما سایه میاندازد و از آن در مقابل عناصری مثل باران محافظت میکند و همچنین تاثیر فلر (درخشش) را نیز به اندازه چشمگیری کاهش میدهد. تقارن در ترکیببندی یکی از بهترین روشها است. یکی از راههای آن، استفاده از خطوط راهنماست. بیشتر اوقات برای عکاسی چهره، باید از تابش مستقیم نور جلوگیری کنید و سعی در تابش نور به صورت زاویهدار داشته باشید.

اگر به مقدار کمی از نور نیاز دارید، سعی کنید دیافراگم را گستردهتر کرده و اشعههای ورودی را به یک سوراخ باریکتر و دارای فوکوس محدود کنید. باید سعی کنید خطوط، صاف و قرینه باشند. در غیر این صورت، عکسی صاف و خستهکننده خواهید داشت. عکاسی تبلیغاتی حرفه ای واژه ایست که به صورت اشتباه در میان عموم مردم رایج شده، عکاسی تبلیغاتی از جواهرات، عکاسی تبلیغاتی از مواد غذایی، عکاسی تبلیغاتی لباس و بهطور کلی عکاسی تبلیغاتی از هرچیزی که شما به آن فکر کنید نمیتواند غیر حرفه ای باشد، زیرا عکاسی تبلیغاتی نیاز به سابقه و دانش زیادی دارد که لاجرم باعث حرفه ای شدن عکاس مربوطه میشود. عکاسی از مواد غذایی با توجه به تبلیغات بسیار زیاد محصولات ایجاد شده است. در نیمروز، آفتاب درست در بالای سر قرار داشته و باعث ایجاد سایههای ناخوشایند میشود. برخی اوقات یک صفحه پلاستیکی شفاف میتواند تفاوت خیلی زیادی ایجاد کند و کمک کند نور را نرمتر کنید و سوژه را زیباتر به تصویر بکشید.