دوره های عکاسی مقدماتی تا پیشرفته

دوربینهای دیجیتال برای آموختن عکاسی از راه تجربه واقعا عالی هستند. عکاسی شاخههای متعددی دارد؛ اما در عکاسی تبلیغاتی، عکسهایی برای تبلیغ، رونق دادن به فروش، ارائه خدمات و آگاه کردن مردم گرفته میشود. به همین دلیل، عکاسان حرفهای، از عکاسی در نیمروز خودداری میکنند. به همین دلیل است که عکاسان جواهرات از سه پایه عکاسی برای گرفتن عکس از جواهرات استفاده می کنند. عکاسان ماهر رویداد می توانند احساسات را منتقل کنند تا بینندگان بتوانند لحظه را دوباره زنده کنند. این همان نوع عکس است که مردم در مواجهه با عبارت عکاسی صنعتی و تجاری به آن فکر می کنند. بیشتر اوقات برای عکاسی چهره، باید از تابش مستقیم نور جلوگیری کنید و سعی در تابش نور به صورت زاویهدار داشته باشید. گاهی اوقات برای عکاسی از چهره، لازم است در قاببندی تصویر، تجدید نظر کنید. برای داشتن بهترین عکس ممکن ، باید از محصول خود در نزدیکی پنجره یا در فضای سایه دار عکس بگیرید. باید با عکس، تمام احساسات و عواطف بین این زوج رو به بهترین شکل ممکن ثبت کنید. دیافراگم به اندازه دهانه دایره ای شکل در لنز گفته میشود که در نور قرار میگیرد. با اینکه در این روش، خط تقارن عمودی دقیقاً در مرکز تصویر قرار دارد، اما افرادی که دید و تجربه بهتری دارند سعی بر این خواهند داشت که خطوط افقی هم بر روی خطوط یکسوم قرار گیرند و از هر دو قانون، به شکل بهینه استفاده نمایند.

در این حالت، نور بهصورت 45 درجه بر روی گونه شخص تنظیم میشود. عکاسی صنعتی گستره ی وسیعی را در بر می گیرد به گونه ای که تولید کنندگان محصولات تمایل زیادی دارند تا با استفاده از تبلیغات به روش تصویری محصولات خود را معرفی نمایند زیرا باعث می شود تا مشتریان سریع تر و بهتر با محصول مورد نظر آشنا شده و مشتریان آن افزایش یابند. اگر در داخل خانه عکس می گیرید ، آیتم خود را بیش از یک فوت فاصله از یک پنجره قرار ندهید. تمامی نکاتی که در کلاسها آموزش داده خواهد شد، را میتوانید حتی در عکاسی با گوشی تلفن همراهتان هم استفاده کنید. دستیابی به این روش آسان است چراکه تنها به یک منبع نوری نیازمند بوده و معمولاً تصویر جذابی را پدید میآورد. بهعنوان مثال اگر قصد عکاسی از طبیعت را دارید، میتوانید آسمان و زمین را با قانون یکسوم از هم جدا نمایید و درنهایت سوژه اصلی را (در تصویر زیر غروب خورشید سوژه اصلی است) در قسمت موردعلاقهتان قرار دهید. و سپس سوژه اصلی را در یکی از نقاط تلاقی این خطوط قرار دهیم. عملیات بیتالمقدس در چند مرحله انجام شد که یکی از مراحل آن به فتح خرمشهر انجامید. عکاسی یعنی ثبت و ایجاد یک تصویر؛ که در دو مرحله انجام میشود : نخست، بدستآوردن تصویر به وسیلهٔ دوربین و ثبت آن روی نگاتیو یا گیرنده تصویر الکترونیکی و دوم، ظاهر کردن تصویر مخفی حاصل از دوربین عکاسی و پایدارکردن آن.

محصول خود را پشت منبع نور قرار ندهید (یعنی نباید هم با محصول روبرو باشید و هم با منبع نور). تصاویر عکس خود را تقریباً در یک ساعت از روز برای عکسهای ثابت بگیرید. اما در دوربینهای حرفهای DSLR، این کار آسانتر است و به راحتی میتوانید قسمت مات (blure) و واضح عکس را مشخص کنید. عکاس حرفهای باید ادیتوری کاربلد هم باشد. باید سعی کنید خطوط، صاف و قرینه باشند. نکته اصلی این است که از نور خورشید به عنوان منبع نور غیر مستقیم استفاده کنید تا در مقابل تابش نور مستقیم به محصول ، کل عکس را روشن کنید. در نیمروز، آفتاب درست در بالای سر قرار داشته و باعث ایجاد سایههای ناخوشایند میشود. افزودن یک توقف نور با دو برابر شدن نور، تصویری را که در معرض نور قرار نگرفتهاست روشن میکند. این قانون چه در چهرهنگاری و چه در عکاسی از مناظر طبیعی کاربرد دارد. با اینکه این موضوع چندان هم بد نیست اما در تصاویر پرتره، نور ملایمتر، عمق بیشتری به تصویر داده و باعث طبیعیتر جلوه کردن آن میشود.

یک شیوهی صحیح آموزش، در رشتههای هنری، بخصوص در آموزش عکاسی، آموزش مبانی آن هنر است. تقارن در ترکیببندی یکی از بهترین روشها است. آیفون 12 که با کمی تاخیر و دورتر از موعد همیشگی معرفی آیفونها ارائه شد بیتردید یکی از بهترین گوشی برای عکاسی در بازار ایران است. قیمت دوربین عکاسی در هر برند بسیار متغیر است. این نکته بسیار حائز اهمیت است. در این مقاله قصد داریم درباره 9 نکته مهم و کلیدی در عکاسی صحبت کنیم. به عبارت ساده قانون یکسوم به این صورت تعریف میشود: در ترکیببندی کادر را از دو سمت عمودی و افقی به سه قسمت تقسیم کنیم. برای پرکردن فریم در عکاسی پرتره، میتوانید از کمر به بالای سوژه عکس بگیرید یا حتی کادر را با صورت سوژه پر کنید. برای این کار ابتدا سوژه اصلی را در مرکز تصویر قرار دهید. اما در دراز مدت استفاده از یک برنامه اختصاصی نتیجه بهتری خواهد داشت. به عنوان مثال اگر بخواهید عکاسی منظره انجام دهید، به تعدادی لنز مختلف، سه پایه و فیلتر نیاز خواهید داشت یا برای عکاسی پرتره به تجهیزات نور و فیلتر مخصوص پرتره نیاز پیدا خواهید کرد. هنری کارتیه برسون (Henri Cartier-Bresson) روش جالبی برای این کار داشت.