سپس کف پایش را به دیوار بچسباند

بسیاری از عکاسان و اساتید مطرح امروزی تحصیلات آکادمیک در زمینه عکاسی ندارند و با مطالعه مداوم علم روز عکاسی به این موفقیت رسیده اند. عمق میدان به معنای فاصله­ای است که نشان می­دهد چه مقدار از پس زمینه و پیش زمینه، در جلو و پشت سوژه واضح است. بخش جذاب گوشیهای هوشمند برای بسیاری از کاربران اما مربوط به دوربین و کیفیت آن است. مثلا می­توانید اطلاعات مربوط به حق کپی رایت تصاویر خود را در آن بگنجانید. حتی می­توانید آن­ها را باز تولید کرده یا مشکلاتی که دارند، عیب­یابی کنید. وقتی شما دوربین خود را تنظیم می­کنید می­توانید متا دیتا را هم به صورت دستی تنظیم کنید که چه اطلاعاتی را ثبت کرده و نشان دهد. متا دیتا Metadata یا اطلاعات اگزیف EXIF که مخفف عبارت Format Exchangeable Image File است، اطلاعات و جزئیاتِ هر عکس است که ثبت می­شود. با استفاده از متادیتا یا فایل EXIF شما علاوه بر مشاهده اطلاعات عکس حتی می­توانید عکس­های خود را با هم مقایسه کنید.

Lightroom به شما این امکان را می­دهد که کتابخانه خود را بر اساس این اطلاعات جستجو کنید. همچنین این داده­ها می­توانند در داخل برنامه­ی ویرایش و پردازش تصویر Lightroom نمایش داده شوند. بدنه دوربین حاوی همه چیزهایی است که برای ضبط و پردازش یک تصویر لازم است مثل حسگر و سنسور. با استفاده از سنسور بزرگتر در دوربین اصلی و البته همراهی یک سنسور لیدار آیفون 12 به بهترین گوشی برای عکاسی در بازار ایران بدل شده است که در هنگام ضبط فیلم در نور کم کاربرد دارد. فاصله کانونی Focal Length که معمولا با میلی متر نشان داده می­شود، به فاصلۀ بین مرکز اپتیکال لنز و مرکز حسگر یا فیلم گفته میشود. هنگامی که دکمه شاتر را برای گرفتن عکس فشار می­دهید، آینه از راه نوری که از لنز وارد می­شود، کنار می­رود. هنگامی که دکمه یک دوربین Mirrorless را فشار می­دهید، لنز تنظیم شده و شاتر باز می­شود تا فایل تصویر در کارت حافظه ذخیره شود.

آینه­ای که در داخل دوربین وجود دارد، آن نور را از طریق یک منشور (پراسکوپ) به سمت چشمی Viewfinder منعکس می­کند تا شما بتوانید تصویر را مشاهده کنید. با چنین ژستی، تصویری صادقانه و با اصالت ثبت می کنید. برای پروژههای معماری، مجتمعهای مسکونی، تجاری واداری که در نظر دارید، استودیو طرح گندم با رعایت تمامی استانداردها و کنتراست نور و زوایای دلخواهتان تصویری مهندسی و شکیل از هر قسمت از پروژهٔ شما خلق میکند. در نتیجه هر عکس اطلاعات مربوط به خود را خواهد داشت. چشمانداز یا همان منظره در عکاسی یکی از مهمترین مواردی است که قبل از عکس گرفتن باید به آن توجه کنید. علاوه بر وسایل ذکر شده شما باید فضایی را برای انجام کار عکاسی تبلیغاتی و نورپردازی در نظر بگیرید. در سیستم عامل مک هم اگر روی عکس راست کلیک کرده و Get Info را بزنید، متادیتا قابل مشاهده است. مثلا اگر می­خواهید تمام عکس­های گرفته­شده در فاصله کانونی 18 میلی­متر و با دیافراگم f / 2.8 را ببینید، به راحتی قابل انجام است. نیکون همچنین سری دوربین عکاسی های فول فریم بدون آینه Z خود را ارتقاء داده و روی آنها تمرکز کرده است، این دوربین های عکاسی دارای سنسور بزرگ و لنزهای قابل تعویض هستند.

دوربین بدون آینه Mirrorless برخلاف دوربین DSLR، آینۀ متحرک برای نمایش تصویر به شما ندارد. تفاوت دوربین بدون آینه و DSLR چیست؟ مثلث نوردهی در عکاسی The Exposure Triangle چیست؟ دیافراگم دوربین Aperture چیست؟ نوردهی با دیافراگم و سرعت شاتر تنظیم می­شود که در ادامه مقاله به طور کامل آن را خواهید آموخت. دیافراگم دوربین روزنه­ای است که در لنز شما قرار دارد و نور از آن به دوربین وارد می­شود. عکاسی به عنوان یک پدیده علمی متولد شد و به شکل یک صنعت گسترش یافت و همچنین جنبه های هنری هم در آن ظهور کرد. یادگیری نحوه کنترل این سه مولفه در دستیابی به یک عکس عالی، بسیار مهم است. اما مهمترین چیز همان موضوعی است که خط راهنما چشم را به آن سمت هدایت می­کند. با آنکه سالها از جنگ میگذرد و مجروحیت همسرم از آن روزها به یادگار مانده، اما هرگز به دنبال کارت ایثارگری خود نرفته است. شاتر دوربین یا مسدود کننده مکانیزمی در درون دوربین­های دیجیتال است که با باز و بسته شدن، در یک تایم مشخصی، امکان تابش نور به درون دوربین و حسگر را می­دهد تا عکس توسط دوربین ثبت شود.