عکاس حرفه ای – چطور در عکاسی حرفه ای شویم؟

اما اختراع و گسترش دوربین عکاسی توسط یک شخص انجام نشد بلکه در طول تاریخ و توسط افراد مختلف به وجود آمد و سپس از طریق انتقال تجربیات محققان قبلی و کامل کردن آزمایشهای آنها پیشرفت کرد تا امروزه در اینجا قرار گرفت. بسته به این که سوژه یک منظره ، یک شخص یا شئ و یا اینکه کادر افقی یا عمودی است، ترکیب بندی فرق می کند. به طور معمول، عکس های هوایی به صورت عمودی از یک هواپیما با استفاده از یک دوربین بسیار دقیق گرفته می شود. پس از مدتی، اولین عکس توسط ژوزف نیسه فور نیپس با دوربین سوزنی ثبت شد. اولین عکسها پس از ظاهر شدن، 8 ساعت در نور آفتاب قرار میگرفتند پس از مدت کوتاهی نقوش آن از بین میرفت. اولین عکس ثبت شده در تاریخ توسط ژوزف تحت نام «اصطبل و کبوترخانه» به روش طرح نگار نوری در سال ۱۸۲۶ گرفته شد. فیلیپ هالسمن این عکس معروف «Dalí Atomicus» (سالوادور دالی) را در سال ۱۹۴۸ گرفت. هنر عکاسی به شکل آکادمیک در دارالفنون و در کنار دیگر فعالیتها توسط اساتید اروپایی که از کشورهای خارجی مانند فرانسه و ایتالیا میآمدند تدریس میشد.

به این شکل دوره عکاسی برای هر قشری و در هر سنی ، با هر درجه از توانایی و خلاقیت دارای جذابیت می باشد. از اجزاء مزاحمی که خودتان ایجاد کرده اید دوری کنید: خیلی از دوربین ها می توانند ساعت و تاریخ را روی عکس اضافه نمایند، تا جایی که برایتان لازم نیست از استفاده از آن خودداری نمایید. برخی اوقات یک صفحه پلاستیکی شفاف میتواند تفاوت خیلی زیادی ایجاد کند و کمک کند نور را نرمتر کنید و سوژه را زیباتر به تصویر بکشید. خیلی از دوربین ها دارای انتخاب جبران نوری و تراز سفیدی هستند، ولی در مد اتوماتیک نمیتوان از آنها استفاده نمود. در یک اتاق خیلی بزرگ: بدون این که سوژه ای در برد فلاش واقع شده باشد، دوربین را ثابت کنید و فلاش را خاموش نمایید. آتش بازی: استفاده از فلاش برای عکاسی از منظره آتش بازی بعید به نظر میرسد که اثری در عکس داشته باشد. این مقدمه بر عکاسی به همراه چند نکته و پیشنهاد برای به کار گرفتن هرچه بیشتر مهارت های مبتدیان است. این مدرک مورد تایید سازمان ها و شرکت های خصوصی و دولتی و به عنوان یک Skill Certificate می تواند به عنوان معرفی مهارت های شما و همچنین جز رزومه کاری و مهارتی دانشپذیر قرار گیرد.

عکاسی صنعتی گستره ی وسیعی را در بر می گیرد به گونه ای که تولید کنندگان محصولات تمایل زیادی دارند تا با استفاده از تبلیغات به روش تصویری محصولات خود را معرفی نمایند زیرا باعث می شود تا مشتریان سریع تر و بهتر با محصول مورد نظر آشنا شده و مشتریان آن افزایش یابند. یادگیری کار کردن با دوربین نیمی از لذت داشتن آن است. در مثال دیگر میتوان به عکاسی تبلیغاتی از مواد غذایی اشاره کرد، برای داشتن یک عکس تبلیغاتی از مواد غذایی، عکاس باید دارای تجربه و تخصص در چیدمان یا دیزاین کادر داشته باشد، عکاسی تبلیغاتی از مواد غذایی همچنین نیازمند اشراف کامل عکاس به نرمافزارهای ویرایشی و گرافیکی میباشد، اما بهطور کلی عکاسی تبلیغاتی از مواد غذایی بدون حضور یک عکاس با ذوق و هنرمند و البته تجهیزات فوق تخصصی عکاسی و نورپردازی امکانپذیر نمیباشد. میتوان آنقدر سوژه را با طراحیهای زیبا و خلاقانه، تزئین نمود که مخاطبان آن را پیش روی خود دیده و مشتاق داشتن و برداشتن آن باشد. اگر فقط زوم دیجیتال دارید زیاد روی آن حساب نکنید. اما فراموش نکنید که شما زمانی به یک عکاس حرفهای تبدیل خواهید شد که این نکات را در تمرینات عملی خود بهکار ببرید. چه زمانی عکاسی وارد ایران شد؟

سپس با ترویج عکاسی، عکاسباشیها افزایش یافتند و به عکاسخانهها نیز افزوده شد. آنچه رشته عکاسی را بسیار جذاب می کند این است که هرکسی با هر درجه از توانایی و با هر نوع دوربینی (از دوربین های موبایل (عکس با موبایل) گرفته تا حرفه ای ترین دوربین های عکاسی) می تواند مخاطب این رشته قرار بگیرد. به عنوان مثال عکاسان مستند و خبری تصاویر را به منظور ارائه گزارش دقیق از رویدادهای واقعی ثبت می کنند در حالی که هدف عکاسانی که به عنوان سرگرمی عکاسی می کنند، ثبت لحظات زندگی با خانواده و دوستانشان است. برای این که این عکسها دارای روح باشند و به بهترین وجه منظور ما را برسانند نیاز داریم که قوانین اولیهای را رعایت نماییم و ضمنا به دانشی کامل در مورد توانائیها و محدودیتهای دوربینی که با آن کار میکنیم نیاز خواهیم داشت. بخاطر همین فرمت JPEG با کمترین فشردگی را برای عکاسیهای روزمره توصیه میکنیم.