عکاس حرفه ای – چطور در عکاسی حرفه ای شویم؟

عکاسی تبلیغاتی در بازاریابی کاربرد زیادی دارد. با استفاده از سنسور بزرگتر در دوربین اصلی و البته همراهی یک سنسور لیدار آیفون 12 به بهترین گوشی برای عکاسی در بازار ایران بدل شده است که در هنگام ضبط فیلم در نور کم کاربرد دارد. عکاسی محیطی طیف گسترده ای از عکس ها را در برمی گیرد و کاربرد فراوانی دارد. دیافراگم به اندازه دهانه دایره ای شکل در لنز گفته میشود که در نور قرار میگیرد. دیافراگم دوربین روزنه­ای است که در لنز شما قرار دارد و نور از آن به دوربین وارد می­شود. دیافراگم نه تنها به شما اجازه میدهد تا میزان نور عبوری از لنز را کنترل کنید، بلکه بر عمق میدان نیز تأثیر می­گذارد. یا اگر در عکاسی از غروب به افزایش رنگ نارنجی تمایل دارید، می توانید از White Balance به طور خلاقانه­ای استفاده کنید تا رنگ غروب در هنگام عکاسی نارنجی­تر دیده شود. پس اگر در شرایط کم نور قرار دارید یا می­خواهید از حرکت­های سریع عکاسی freeze fast motion کنید و به سرعت شاتر بالایی نیاز دارید، نترسید و از ISO استفاده کنید. در دوربین­های دیجیتال هم امکان استفاده از تنظیمات تراز سفیدی به طور پیش­فرض قرار دارد و هم می­توانید به صورت دستی تراز سفیدی را تنظیم کنید.

در حالی که دوربینهای آماتوری به صورت کامل دیجیتالی هستند. در حالی که ممکن است استفاده از این راحت­تر و هوشمندانه­تر به نظر برسد، اما این احتمال هم وجود دارد که دوربین خطا کند. در این نوع عکاسی، تسلط به نرمافزارهای مربوطه تأثیر زیادی بر نتیجه خواهد داشت. به عنوان مثال، اگر می­خواهید عکاسی از آبشار یا ستاره­ها یا هر نوع عکاسی­ای که نور و سرعت در آن اهمیت بالایی دارد شما به یک سه پایه نیاز خواهید داشت. بهطور معمول، در این نوع از عکاسی، چندین مرحله تصاویری تهیه شده و پس از نهایی شدن طرح و ایده، عکسهای نهایی گرفته میشود. به درستی یا اشتباه این روز به عنوان روز جهانی عکاسی نامگذاری شده و بهانه خوبی است که به این مقوله پرداخت. این وظیفه شماست که به عنوان یک عکاس هر سه را با نحوی تنظیم کنید که عکس­های خوبی بگیرید. اما دوربین­های امروزی، حتی آن­هایی که برای مبتدیان Entry Level DSLR ساخته شده­اند به طور قابل ملاحظه­ای بهتر شده اند، به این معنی که می­توانید تصاویر بسیار خوبی حتی در ISO بالاتر از 1000 بگیرید. در بیشتر موارد وقتی سوژه­های شما آهسته حرکت می­کنند یا ثابت هستند بهتر است از حالت تمرکز روی یک نقطه استفاده کنید.

برخی از عکاسان مبتدی تصور میکنند برای جلب توجه مخاطب به نقطه کانونی باید حتما آن را در مرکز تصویر قرار دهند و از نزدیک عکس بگیرند. اما وقتی در حال عکاسی هستید باید بدانید چگونه تک به تک آن­ها، دو عنصر دیگر را تحت تاثیر قرار می­دهد. رنگی دارند که در عکاسی تاثیر می­گذارند. وایت بالانس در دوربین شما سعی می­کند نورها را به تعادل برساند و تاثیر هرگونه رنگی از منابع نور را خنثی کند تا سوژه شما با دقت و وضوح ثبت شود. عکاسان ماهر رویداد می توانند احساسات را منتقل کنند تا بینندگان بتوانند لحظه را دوباره زنده کنند. از یک طرف، خوب است بدانید که عکس های خوب عکاسانی که سوژه های متفاوتی نسبت به شما ثبت می کنند را از دست نمی دهید. بیشتر دوربینهای دیجیتال برای فلاش از تنظیم خودکار استفاده می کنند. مثلا نور روز و فلاش نسبتاً خنثی هستند؛ اما لامپ­های تنگستنی و رشته­ای کاملاً نارنجی هستند و نور فلورسنت هم اغلب کمی سبز است.

اگر شما در زیر نورهای تنگستن (لامپ­های رشتهای یا معمولی) عکاسی می­کنید که ته­مایۀ نارنجی دارند؛ می­توانید هنگام تنظیمِ فیلتر وایت بالانس، تنگستن را انتخاب کنید تا دوربین برای خنثی کردن رنگ نارنجی، از فیلتر آبی رنگ استفاده کند. اگر قصد دارید تا دوربینی برای سفر تهیه کنید، حتما دوربینی بخرید که کیفیت تصویر عالی داشته باشد تا از ثبت تصاویر باکیفیت و ماندگار اطمینان حاصل کنید. عکاسان با تجربه در عکاسی صنعتی تمامی تلاش خود را به کار می برند تا جذابیت هایی را در حالت بصری افزایش بدهند. از این حالت برای عکاسی از کودکان در حال حرکت، حیوانات خانگی، ورزش و سایر موضوعات مرتبط با فعالیت می­توانید استفاده کنید. نکته قابل توجه این است که برای برقراری هرچه مناسب تر و ارتباط بین بیننده و عکاس و اینکه بیننده بتواند احساس و مفاهیم موجود در عکس را درک نماید، باید عکاس آموزش های لازم در زمینه ساختمان دوربین، لنز، نورپردازی و … هرچه دیافراگم لنز بسته­تر باشد عمق میدان بیشتر و هرچه بازتر باشد عمق میدان کمتر خواهد بود. در مقابل لنزهای مربعی وارد یک نگهدارنده میشوند که در جلوی لنز شما قرار می گیرند.