عکاس حرفه ای – چطور در عکاسی حرفه ای شویم؟

و مهارت های مشابهی برای عکاسی از حیوانات خانگی مانند پرتره اعمال می شود ؛ درک نور، مقابله با هرج و مرج سریع، و انتقال ماهیت سوژه شما. دوربین عکاسی صورتی نیکون با قابلیت چاپ سریع فروش بسیاری را در بین جوانان تجربه کرد. زمانی که گوشیهای هوشمند همراه با دوربین عالی به بازار عرضه شدند، بسیاری این موضوع را پایانی بر کار دوربینهای عکاسی دانستند؛ اما دوربینهای عکاسی نشان دادند که همیشه جایگاه ویژه خود را حفظ میکنند. همین موضوع باعث شد تا آنها به آزمایشهایی آنها در پشت دوربینهای سوراخ سوزنی صفحهای مات قرار بپردازند. در واقع این سبک خلاصه شده در ثبت لحظههای زندگی، همانطور که هست. همانطور که میدانید، با سرقت دوربین، عکسهای شما هم از بین رفته و زحمتتان به هدر خواهد رفت، بنابراین همه جا و در همه حال مراقب دوربین خود باشید. وایت بالانس در دوربین شما سعی می­کند نورها را به تعادل برساند و تاثیر هرگونه رنگی از منابع نور را خنثی کند تا سوژه شما با دقت و وضوح ثبت شود.

مثلا نور روز و فلاش نسبتاً خنثی هستند؛ اما لامپ­های تنگستنی و رشته­ای کاملاً نارنجی هستند و نور فلورسنت هم اغلب کمی سبز است. عکاسی دکوراتیو: در این نوع از عکاسی تبلیغاتی محصول تبلیغاتی به همراه عناصر دیگری، کاملاً دیزان شده و در کادر قرار میگیرند. نور اصلی در این سبک، نقش مهمی را ندارد و نور عمومی صحنه بیشتر مایل به خاکستری یا تیره است. همچنین فقط به عنوان آخرین راه حل، ستون وسطی سه پایه را بالا ببرید چون حساس­ترین بخش برای عکاسی، این بخشِ سه پایه است و هر بی­ثباتی و عدم پایداری­ای منجربه لرزش دوربین یا بدتر از آن، افتادن و آسیب دیدن دوربین می­شود. ضلع آخر مثلث نورسنجی برای تازهکاران اغلب گیج کننده است چون دیافراگم و سرعت شاتر در ذهن قابل تصویرسازی هستند اما ایزو کمی پیچیده است. یادگیری نحوه درست فوکوس با وضوح بالا شاید مهم­تر از نورسنجی در عکس­ها باشد چون هنوز هم نرم­افزارها قادر به ویرایش درست نقطۀ فوکوس در تصاویر نیستند. هدف اصلی استفاده از نور، ایجاد عمق در تصویر است که میتواند جذابیت تصویر را بالا ببرد. هرچقدر ایزوی تصویر را بالا ببرید احتمال ایجاد نویز (دانه های ناخواسته یا لکه های ناخواسته) را در تصاویر خود بیشتر می­کنید، این امر به طور کامل در تصاویر زیر مشهود است.

شاید به این دلیل که دوربین­های دیجیتال اولیه در عکاسی با ایزوی بالا وحشتناک ظاهر میشدند. در دوربین­های دیجیتال هم امکان استفاده از تنظیمات تراز سفیدی به طور پیش­فرض قرار دارد و هم می­توانید به صورت دستی تراز سفیدی را تنظیم کنید. مثل عکاسی در فضای بسیار کم نور یا عکس گرفتن از مسیر حرکت ستارهها. پس اگر در شرایط کم نور قرار دارید یا می­خواهید از حرکت­های سریع عکاسی freeze fast motion کنید و به سرعت شاتر بالایی نیاز دارید، نترسید و از ISO استفاده کنید. اگر سرعت شاتر شما بالا باشد و سوژه­ها هم در حال حرکت باشند، می­توانید عکس واضحی از آن­ها بگیرید. البته سازندگان دوربین در بهبود این امر، مسیر طولانی­ای طی کرده­اند و بسیاری از دوربین­های جدید قادر به عکسبرداری با ISO های بسیار بالا و با حداقل نویز هستند. این رویداد با هدف بررسی جایگاه عکاسی دانشگاهی در فضای هنری ایران شروع شد و طی دورههای مختلف کمکم بخشهای دیگری مثل نشستهای تخصصی، جلسات نقد و بررسی آثار، گفتگو با هنرمندان و پخش فیلم مستند عکاسان بزرگ نیز به آن اضافه شد تا جایگاه و بار علمی آن افزایش پیدا کند. فوکوس Focus یکی از ویژگی­های لنز دوربین است که باعث می­شود لنز دوربین روی یک بخش از کادر، بیشتر از بقیه تمرکز کرده و آن را با وضوح بیشتری ثبت کند.

این دوربین دارای رزولوشن 24 مگاپیکسلی است و با فوکوس 45 نقطهای معمولی، تصاویر زیبایی را خلق میکند. به این ترتیب میتوانید با به اشتراک گذاشتن آموختههای خود با دیگران، از لذت شیرین آموزش بهرهمند شوید و از طرفی از این طریق، کسب درآمد هم داشته باشید. سپس میتوانید تصویر خود را مجددا و بیشتر تنظیم کنید، در حالیکه دکمه شاتر به همان حالت است (کمی فشار داده و نگه داشته­اید). این بدان معناست که برای همان اندازه دیافراگم (باز بودن لنز) و همان مقدار زمان قرار گرفتن در معرض نور (سرعت شاتر)، حسگر نورِ بیشتری جذب می­کند و به این ترتیب به یک تصویر روشن­تر دست پیدا میکنید. سرعت شاتر یا زمان نوردهی، فاصله زمانی است که شاتر دوربین باز است و نور بر سنسور یا حسگر اثر میگذارد. عکاسی با موبایل باعث شده که دیگر برای ثبت خاطرات خود نیازمند قرض گرفتن دوربین از بقیه یا درخواست از آنها به منظور ثبت عکس از خود نباشیم؛ برای ثبت خاطرات یا عکس گرفتن از یک سوژه جالب کافی است که گوشی هوشمندتان را از جیب بیرون بیاورید. از این حالت برای عکاسی از کودکان در حال حرکت، حیوانات خانگی، ورزش و سایر موضوعات مرتبط با فعالیت می­توانید استفاده کنید.