عکاس حرفه ای – چطور در عکاسی حرفه ای شویم؟

عکاسی پرتره سیاه و سفید : یک سوژه جذاب پیدا کنید ، عکس مورد نظر از چهره طبیعی مدل باشد به این باید توجه کرد نور طبیعی در این بخش باید ساده باشد. این روش راه را برای توسعه انیمیشن و تصاویر متحرک هموار کرد. برای عکاسی هم می توان به صورت تجربی و با گذراندن دوره های آموزشی آزاد کار کرد و هم می توان تحصیلات دانشگاهی کسب کرد. استفاده از شبکههای اجتماعی مانند اینستاگرام (فضای مجازی کاربرد عمومیتری دارد و نمیتواند فضای مناسبی برای رزومه حرفهای عکاس باشد). او معمولا در زمینه های علمی مانند مهندسی ، پزشکی ، زیست شناسی و شیمی تا حدودی آگاهی دارد. او تنها با ۴۸ اینچ قد ایستاده بود، و عکاس میدانست که عکسی را ثبت میکند که دیدگاه مردم را تغییر خواهد داد. یا مثالی دیگر عکاس خبری است که از مردم ، مکانها، رویدادهای ورزشی، سیاسی و اجتماعی که ارزش خبری داشته باشند برای روزنامه ها، ژورنالها، مجلات و تلوزیون عکس می گیرد. قبل از عکس گرفتن با مردم صحبت کنید و اگر میخواهید از آنها عکس بگیرید، حتماً ابتدا اجازه بگیرید. عکسهای حرفهای زمانی ارزشمند میشوند که مخاطبان آنها را ببینند و رزومه شما باشند. تنظیمات خودکار دوربین در برخی موارد عملکرد خوبی دارد؛ اما در موقعیتهای منحصربهفرد نیاز شما را برآورده نمیکند و نمیتوانید عکسهای خلاقانه بگیرید.

برند فوجی فیلم در حال حاضر علاوهبر دوربین عکاسی، تجهیزات عکاسی از قبیل لنز، انواع اپتیک، تجهیزات اداری، تجهیزات پزشکی، شیمیایی و بیوتکنولوژی تولید میکند. هنری کارتیه برسون گفته است: «عشق و علاقه من به خود و عکاسی لذت بخش است و سعی میکنم فرم و هم حس سوژهای را جاودانه کنم» در هنر عکاسی، جنبه معنوی جهت رسیدن به هدف بسیار مهم است. باید بپذیریم که در دنیای پر از تصویرهای رنگارنگ امروز، دیگر تنها نشان دادن محصولات مهم نیست! نکته مهم این است که در نهایت روزی میتوانید عکسهای حرفهای بگیرید. در میان هنر زیبای عکاسی، عکاسی چیدمان یکی از روشهای عکاسی تبلیغاتی است که عکاس، قبل از شروع به کار خود، اقدام به چیدمان و طراحی صحنه و سوژه خود پرداخته و سپس اقدام به عکاسی مینماید. تصویر او از کودکی در حال مرگ از گرسنگی، با کرکسی که بالای سر او انتظار میکشد، نه تنها به دلیل موضوع وحشتناک باعث خشم عمومی شد، بلکه انتقادات زیادی را نسبت به عکاس، به خاطر عکاسی از کودک، به جای کمک به او، برانگیخت. بسیاری از افراد و شرکت ها، کارهای خود را به عکاسان مستقل به صورت پروژه ای می سپارند. اصلاً وقتی کسی میخواهد از بابت خرید خود آسودهخاطر باشد، مستقیم به سراغ برند ژاپنی و قدیمی سونی میرود.

به عنوان مثال عکاس علمی، داده ها و پدیده های علمی و پزشکی را به تصویر کشیده و ثبت می کند. عکسی که از سالن کارخانه و دستگاه آلات انداخته میشود میبایست بدون نقص فنی و کاملاً تکنیکی باشد زیرا این عکس باید قابلیت استفاده برای نمایشگاه، تبلیغات و بازاریابی، کاتالوگ و بروشور و غیره را داشته باشد. برخی از عکاسان مانند عکاسان تجاری، خبری یا صنعتی ممکن است گاهی برای تهیه عکس به سفرهای کاری بروند. زمانی که از عکاسی به عنوان یک مدیوم هنری استفاده شود، مهمترین بحث ایده و تفکر هنرمند بوده که ممکن است مانند هرکدام از شاخههای دیگر هنرهای تجسمی انتخاب، استفاده و ارائه شود. سوژههای مدنظر برای عکاسی را بررسی کنند تا (کثیف نباشد، زدگی و خوردگی و دیگر مواردی که ممکن است روی خروجی سوژه تأثیر منفی بگذارد. این نکات را در سه مورد عمده میتوان تقسیمبندی کرد؛ نخستین گام مشاوره با مدیر فنی خط تولید میباشد که تعیین میکند چه چیزهایی باید در عکس نشان داده شود و چه قسمتهایی را مجاز نمیباشیم که عکسبرداری صنعتی کنیم. در واقع بسیاری از گزینه های منو چیزهایی هستند که شما فقط یک بار تنظیم می کنید و احتمالا هرگز نیازی به تغییر آن ندارید.

اصول پایه عکاسی حرفهای یکسان است؛ اما جذابیت این رشته در آن است که هرکسی اصول آموزش عکاسی را بهسبک خودش استفاده میکند. اگر کسی علاقه مند به تحصیلات دانشگاهی در حوزه عکاسی نباشد، می تواند با گذراندن دوره های آموزشی آزاد، تخصص و دانش اولیه لازم را کسب و کار خود را شروع کند. مثلا در عکاسی پرتره، معمولا خود سوژه یا مدل، نقطه کانونی شما خواهد بود. عکاسانی که خلاقیت، تخصص و تجربه بیشتری داشته و توانائی همگامی با فناوری روز را دارند، دریافتن کار و سفارش موفق تر خواهند بود. به همین دلیل، اگر چندین عکاس از یک سوژه عکس بگیرند، احتمالا هیچ دو تصویری شبیه به هم نخواهد بود و در جزییات تفاوت خواهند داشت! مثلا تنظیمات خودکار دوربین برای عکسبرداری در شب کاربردی ندارد و با فلشزدن، عکس شما را خراب میکند. عکاسی یعنی ثبت و ایجاد یک تصویر؛ که در دو مرحله انجام میشود : نخست، بدستآوردن تصویر به وسیلهٔ دوربین و ثبت آن روی نگاتیو یا گیرنده تصویر الکترونیکی و دوم، ظاهر کردن تصویر مخفی حاصل از دوربین عکاسی و پایدارکردن آن. چنانچه محیط مورد نظر یک کارگاه کوچک باشد، بهتر است در شب و با ایجاد نور مصنوعی در محیط، نورپردازی انجام گیرد تا به کیفیت مورد نظرمان در عکس برسیم.