10 تکنیک مفید در عکاسی – فرهنگ نوین

ترکیب بندی یا کمپوزیسیون عکاسی یعنی ارتباط بصری المان ­ها و سوژه­های داخل کادر و محل قرارگیری آن­ها کنار هم. حتی می­توانید آن­ها را باز تولید کرده یا مشکلاتی که دارند، عیب­یابی کنید. حتی اگر تصاویر خود را براساس تاریخ نامگذاری نکنید، باید زمان و تاریخ دوربین خود را تنظیم کنید. هرچند اگر تاریخ و زمان را روی دوربین خود به اشتباه تنظیم کرده باشید، تطبیقِ اتفاقات و رویدادها با تاریخی که دوربین تصاویر را به اشتباه ثبت کرده است، خیلی سخت خواهد شد. یک اشتباه رایج دیگر هنگام تنظیم سه پایه دوربین، عدم تعادل در مرکز ثقل آن است. مثلا می­توانید اطلاعات مربوط به حق کپی رایت تصاویر خود را در آن بگنجانید. حتی می توان گفت دوره عکاسی پا فراتر نهاده و تمام حوزه های علمی و پژوهشی نیز ابزار مهمی به حساب می آید؛ از دانشمندان علوم پایه تا فضانوردان و پژوهشگران علوم هوا و فضا، همه از عکسبرداری و قابلیت های بسیار آن برای ثبت لحظات و نگهداری شواهد استفاده می کنند. AF-C (Nikon) / AI Servo (Canon) – این یک حالت عکسبرداری مداوم است که با حرکت سوژه یا دوربین، به طور خودکار آن را ردیابی می­کند.

این فاصله کانونی یک لنز است که تعیین می­کند این لنز مناسب کدام نوع عکاسی است و از چه سوژه­هایی می­تواند عکسبرداری کند. سنسور Sensor یا حسگرِ تصویر، همان بخشی است که نور را دریافت کرده و به صورت الکترونیکی به پردازشگر دوربین منتقل می­کند. به طور معمول، عکس های هوایی به صورت عمودی از یک هواپیما با استفاده از یک دوربین بسیار دقیق گرفته می شود. همزمان با عرضه دوربین های دیجیتال لنزهای مختلفی هم تا به امروز تولید شده است. بدنه دوربین حاوی همه چیزهایی است که برای ضبط و پردازش یک تصویر لازم است مثل حسگر و سنسور. در عکاسی با فرمت RAW، فایل RAW حاوی تمام اطلاعات عکس جهت تنظیم تراز سفیدی دوربین پس از ثبت عکس است. مطالعه دفترچه راهنما آنها میتواند مفید و حاوی نکات سودمندی باشد. مثلا ساحل آبگیرها در آنطرف دریاچه قابل دیدن است و تشخیص سطح افقی در آنها مشکل است. نویز در عکس، لکه­های رنگی ریزی است که در تصاویر و خصوصا در نواحی تیره بیشتر دیده می­شود­.

بهتر است بگوییم که عکاسی توسط افراد مختلف اختراع و پس از طی آزمایشهایی، به شکل امروزی درآمد. همچنین میبایست به پس زمینه عکس توجه ویژه ای داشته باشید. عمق میدان به معنای فاصله­ای است که نشان می­دهد چه مقدار از پس زمینه و پیش زمینه، در جلو و پشت سوژه واضح است. دو نوع فیلتر مختلف در بازار وجود دارد: فیلتر گرد و فیلتر مربعی. این مجموعه دوربین بی هیچ حرف و حدیثی پی 50 پرو را به بهترین گوشی برای عکاسی در بازار ایران بدل کرده است. محصولات مختلفی از شیائومی در حال حاضر در بازار وجود دارند. در حالی که برخی ترجیح میدهند از فیگورهای سنتی استفاده کنند، بعضیها هم مبنای عکس خود را صرفا معطوف به لحظه و اتفاقات آنی آن میکنند.همچنین عکاسان میتوانند در صورت موافقت مشتری تصاویری بسیار شیک (شبیه عکاسی مد) با تمهای خاص بگیرند. کودکان روحیه ی شاد و پرانرژی دارند و به همین خاطر توصیه نمی کنیم که از آنها بخواهید تا حالت جدی به صورت خود بدهند. فاصله کانونی یک لنز از چند میلی متر تا بیش از یک متر با توجه به نوع کارکردِ آن، متغیر است.

فاصله کانونی Focal Length که معمولا با میلی متر نشان داده می­شود، به فاصلۀ بین مرکز اپتیکال لنز و مرکز حسگر یا فیلم گفته میشود. نوردهی یا اکسپوژر میزان نوری است که به حسگر Sensor دوربین می­رسد. شاتر دوربین یا مسدود کننده مکانیزمی در درون دوربین­های دیجیتال است که با باز و بسته شدن، در یک تایم مشخصی، امکان تابش نور به درون دوربین و حسگر را می­دهد تا عکس توسط دوربین ثبت شود. وقتی تصویر گرفته شده در کارت حافظه دوربین ذخیره می­شود؛ آینه به مکان قبلی خود باز می­گردد. هنگامی که دکمه یک دوربین Mirrorless را فشار می­دهید، لنز تنظیم شده و شاتر باز می­شود تا فایل تصویر در کارت حافظه ذخیره شود. مثلث نوردهی یا مثلث نورسنجی در عکاسی از سه مولفه اصلی عکاسی یعنی: دیافراگم، سرعت شاتر و ISO تشکیل شده است. هنگامی که دوربین روشن است اما شما در حال شات (عکسبرداری) نیستید، نور از طریق لنزِ باز وارد دوربین میشود.